Hubert Rutkowski pianista

Ważnym momentem w karierze Huberta Rutkowskiego było dokonanie nagrań płytowych dzieł fortepianowych Juliana Fontany, przyjaciela i ucznia F. Chopina oraz utworów Teodora Leszetyckiego dla wytwórni Acte Préalable (2007, 2008). W Roku Chopinowskim 2010 artysta zrealizował nagranie “Pupils of Chopin” z muzyka uczniów F. Chopina dla wytwórni NAXOS. Od tego czasu prowadzi aktywną działalność koncertową w większości krajów Europy, Azji, Ameryki Łacińskiej i USA. Hubert Rutkowski występował m.in. w ramach Schleswig Holstein Musik Festival, Festiwalu “Raritäten der Klaviermusik” Schloss vor Husum, Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku oraz Międzynarodowego Festiwalu im. Artura Rubinsteina w Łodzi.

Pianista jest absolwentem Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, w klasie prof. Anny Jastrzębskiej-Quinn. Muzykę kameralną studiował pod kierunkiem prof. Krystyny Borucińskiej. Po ukończeniu studiów w Warszawie odbył studia doktoranckie na macierzystej uczelni pod kierunkiem prof. Alicji Palety-Bugaj. W latach 2005-2010 odbył mistrzowskie studia podyplomowe w Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu w klasie prof. Jewgenija Koroliova.

Hubert Rutkowski wygrał Międzynarodowy Konkurs Chopinowski w Hanowerze w 2007 roku. Zdobył również wyróżnienie “Medalla per Unanimitat” na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Marii Canals w Barcelonie (2006), I nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym w Warszawie (2000) oraz III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Wilnie (1999).

W ostatnich latach pasją Huberta Rutkowskiego stały się fortepiany historyczne XIX wieku. Jako pianista i pedagog współpracuje z Museum für Kunst und Gewerbe w Hamburgu, gdzie prowadzi cykl koncertów na instrumentach kolekcji Andreasa Beuermanna.

Hubert Rutkowski jest założycielem i prezesem Towarzystwa Muzycznego im. Teodora Leszetyckiego w Warszawie, jak również dyrektorem artystycznym Towarzystwa Chopinowskiego w Hamburgu oraz Niemieckiego Konkursu Pianistycznego Muzyki Polskiej w Hamburgu.

W kwietniu 2010 objął stanowisko profesora Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu, jako jeden z najmłodszych profesorów tej uczelni. Od listopada 2011 prowadzi również klasę fortepianu w Hochschule für Künste w Bremen.